Brno se konečně dočkalo!

Po 180 letech se brněnské Hlavní nádraží konečně zahalí do oblaků prachu, bušení kladiv a lomozu dělníků a začne dlouho očekávaná rekonstrukce.

Pravidelní cestující si na zchátralé a nehygienické prostory hlavního nádraží museli bohužel zvyknout. Jak ale tento prostor zapůsobí na náhodné turisty, kteří zamíří do Brna? Kdo se alespoň jednou pohyboval po Brně, ví, že Hlavní nádraží a prostor kolem něj, je jednou z nehezkých dominant města. Právě tuto situaci se konečně rozhodli vyřešit město Brno, společně s nájemcem nádraží a společností RAW, která celou rekonstrukci naplánovala.

Již nyní by měly v prostorách hlavního nádraží probíhat přípravné práce a brzy se stroje a dělníci pustí do rekonstrukce, která by měla trvat 4 roky. A můžeme se těšit nejen na novou fasádu. Obnovení se dočká i čekárna pro cestující nebo toalety. V plánech je počítáno též s komerčními prostory a občerstvením. Byli jste někdy v brněnské nádražce, zkrátit si čekání u piva? Už to raději nezkoušejte a počkejte si, čím nás překvapí nové nádraží.

Opravy se dočká i viadukt, po kterém přejedou téměř všechny vlaky projíždějící přes brněnské nádraží. Kvůli opravám tohoto prostoru bude nutné připravit se na omezení a výluky nejen vlakových spojení, ale i brněnské MHD. Největší vlaková výluka bude trvat 100 dní a je připravená na letní měsíce, kdy se díky letním prázdninám počítá s menší vytížeností tratí.

Pohled na rekonstruovanou budovu nádraží s nově navrženou úpravou přednádražního prostoru směrem od ulice Masarykova

 

Odborná brněnská veřejnost se stále nemůže rozhodnout, zda se hlavní nádraží přesune z centra Brna, nebo zda bude využívat stávající polohu. Ani referendum, kterého se bohužel účastnilo příliš málo lidí, nepomohlo radním v rozhodování. Ať již dopadne celková modernizace železniční tratě jakkoliv, víme, že se můžeme už nyní těšit na hezčí a čistější nádraží v centru.

 

________________________________________________________

Další články

                             Kameňák  v růstu                                                                                         Daň z nemovitosti