Družstevní byty se opět vrací do módy

V době socialismu byly družstevní byty velmi populární, po roce 1989 zájem o ně opadl. Dnes se ale opět stávají velmi populárními. Jaké jsou hlavní důvody, proč zájem o ně opět roste?

Důvodů je několik. Tím hlavním jsou především vysoké ceny nemovitostí, které mají stále rostoucí tendenci a čím dál méně lidí si je může dovolit i díky druhém důvodu, kterým je zpřísnění pravidel pro poskytnutí hypotéky.

Družstevní byt je byt, jehož vlastníkem je právnická osoba – bytové družstvo, které je i jako vlastník bytu zapsán v katastru nemovitostí, má povinnost hradit daň z nemovitosti, může dát byt do zástavy či si na něj vzít úvěr. Bytové družstvo je zkrátka v případě družstevní bytu jeho vlastníkem. Kupující (družstevník) si kupuje družstevní podíl, čímž mu vzniká zákonný nárok na nájemní smlouvu na dobu neurčitou. Družstevník má však právo svůj podíl převést na jinou osobu či prodat, podnájemníky už musí schválit družstvo.

Na pořízení družstevního bytu není potřeba žádné hypotéky, družstevníkovi pro koupi podílu stačí pouze 20 – 30 % vlastních zdrojů (lze řešit úvěrem), zbytek je hrazen z bankovního úvěru, který zajistí družstvo. Po převzetí bytu pak družstevník platí měsíční splátky úvěru družstvu a družstvo bance. Doba splácení úvěru je obvykle 25 let, je ji ale možné zkrátit vkládáním mimořádných splátek. Jakmile je celý úvěr splacen, družstevník může byt převést do osobního vlastnictví.

Družstevní byty jsou výbornou variantou bydlení pro starší osoby, kterým by již banky hypotéku neposkytly nebo naopak pro mladé páry, které díky prvním pracovním zkušenostem nemají našetřeno 10 – 20 % vlastních zdrojů nebo mají pracovní smlouvu na dobu určitou a banky by jim také hypotéku neschválily.

V Praze od roku 2011 postavila a prodala developerská společnost Finep více než tisíc družstevních bytů a v jejich výstavbě pokračuje i nadále. Ale staví se i jinde, např. Milovice okres Nymburk, Liberec, Klecany u Prahy a výstavba se plánuje také v Brně. V rámci projektu Družstevní bydlení pro mladé by mělo v lokalitě Kamenný vrch II vzniknout 150 družstevních bytů, v Holáskách by se pak měl objevit bytový dům se 40 – 50 byty o velikostech 2+kk – 4+kk.

Zdroj:

https://bit.ly/2SkbLUk

https://bit.ly/2UNBNRI


Co Vás napadá za dotazy?

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

Další články

 

Ředitelství silnic a dálnic získalo tři nabídky na zhotovení stavby v lokalitě Tomkovo náměstí a Rokytova. Nejvýhodnější nabídka byla za 2,4 miliardy…
Celý článek
V minulém článku jsme Vás informovali ohledně znovuotevření Bohunické ulice a dnes pro Vás mám další, snad dobrou zprávu.…
Celý článek