Jak získat stavební povolení

Spoustě z nás se ježí vlasy na hlavě, jen když pomyslí na to, že musí jít cokoliv řešit na úřad. A co teprve vyřizovat stavební povolení. Je to ale opravdu taková věda?

Kdy navštívit stavební úřad?

Rozhodně ještě dříve, než začnete cokoliv stavět a ideálně i předtím než vůbec nad stavbou začnete přemýšlet. Hlavním důvodem je to, že si ověříte, jestli pozemek, který chcete koupit nebo už vlastníte je vůbec určen ke stavbě a jaké konkrétně. Je možné, že máte pozemek, na kterém např. nelze postavit nic jiného než chata.

Co si připravit?

Chcete-li celý proces urychlit je nejlepší mít některé dokumenty již předem připravené.

Primárně byste měli doložit, že je pozemek opravdu váš. K tomu slouží výpis z katastru nemovitostí nebo-li list vlastnictví, který můžete získat na Katastrálním úřadě nebo na stránce www.cuzk.cz.

Poté 2-3 kopie projektové dokumentace, ta musí být pochopitelně vypracovaná architektem či stavebním inženýrem. V projektu musí být také vyřešen přístup na pozemek a napojení na inženýrské sítě.

Vhodné je mít připraven i seznam účastníků řízení a to především sousedů, případně pokud je na pozemku sousedů nějaké břemeno či zástavní právo, tak i tyto účastníky (mezi nimi mohou být např. banky). Majitele sousedních pozemků taktéž dohledá v katastru nemovitostí.

Při vyřizování musíte počítat s tím, že to zabere nějaký ten čas – dát dohromady všechny potřebné dokumenty a ani vyjádření potřebných orgánů nezískáte hned, jejich lhůty se pohybují většinou kolem 30 dnů.

Žádost o stavební povolení podávejte až v momentě, kdy máte opravdu všechny potřebné dokumenty pohromadě, může se stát, že pokud by vám něco chybělo, řízení se pozastaví.

V neposlední řadě je také nutné uhradit správní poplatek, který se řídí sazebníkem.

Jakmile bude vše v pořádku, zašle vám stavební úřad jedno vyhotovení projektové dokumentace zpět se štítkem k povolení stavby. Pak už se konečně můžete pustit do samotné realizace stavby.

A ještě poslední rada na závěr: Budete-li cokoliv měnit v průběhu stavby, vždy konzultujte se stavebním úřadem. „Utajené“ změny by nakonec stejně vyplavaly na povrch v průběhu nebo na konci kontrolní prohlídkou.

Pokud Vás tento proces v nejbližší době čeká, přeji Vám pevné nervy, rychlý a kladný průběh J

Zdroj:

https://bit.ly/2RtLUFM

 

Další články

 

Ředitelství silnic a dálnic získalo tři nabídky na zhotovení stavby v lokalitě Tomkovo náměstí a Rokytova. Nejvýhodnější nabídka byla za 2,4 miliardy…
Celý článek
V minulém článku jsme Vás informovali ohledně znovuotevření Bohunické ulice a dnes pro Vás mám další, snad dobrou zprávu.…
Celý článek