Kde se vzala postel?

Asi všichni víme, že pravěcí lidé žili v jeskyních, živili se vším, co našli nebo ulovili, nepotřebovali peníze, aby si mohli něco pořídit. V dnešní době má téměř každá rodina svůj byt či domek, vybavený podle poslední módy, minimálně 2 televize a auto. Ale jak se žilo v době, kdy tyto dnes potřebné věci nebyly a bydlení nebylo tak pohodlné?

Ve Středověku se začaly stavět tzv. měšťanské domy, které zpočátku nebyly pouze kamenné, ale i dřevěné, které se vyskytovaly ještě po třicetileté válce (1618 – 1648). Původní měšťanské domy byly samostatně stojící, jejich zdi se neopírali o jiné domy. Kolem domků se nacházel dvorek, popř. menší zahrádka. Vzhledem k tomu, že se většina obyvatel věnovala zemědělství a chovu dobytka, měly některé domy přistavené i hospodářské budovy. To se však ve 14. století změnilo. Stoupl nárůst počtu obyvatel, což vytěsnilo proluky mezi domy, stavěly se další domy, které nahradily nebo zmenšily prostor pro dvorky, zahrádky i hospodářská stavení.

Stavění prvních vesnic

Vchody do domu se dříve stavěly směrem do dvora a také byly mírně vyvýšené, popř. postavené ve vyšším patře se schodištěm z důvodu bezpečnosti. Postupem času se začalo s výstavbou hradeb okolo vzniklých vesniček, což mělo za účel chránit vesnici před rizikem napadnutí. Po vybudování hradeb se lidé cítili bezpečněji a vchody domů se již směřovali do ulice nebo náměstí a stejně tak i okna. Postupně se také stavěly chrámy a kostely. Stavba ve Středověku byla celkem obtížná a časově náročná, čekalo se na ni i několik let.

Výstavba vesnic se později řídila již normami, které byly v podstatě stejné pro celou zemi, vzniklo také již tzv. zákupní právo, na základě kterého se obyvatel daného domku stával jeho majitelem, definovala se již také určitá část pozemku, která byla součástí domu. Pozemky se rozdělovaly tak, aby jejich vlastník byl schopen jej obdělávat a uživit svou rodinu i po zaplacení daní a desátku, které byly zavedeny.

Kde se vzala postel?

Dnes už si asi málo kdo z nás dovede představit každodenní spánek na suché trávě nebo tvrdé kamenné podložce, ale naši dávní předkové využívali právě suchou trávu k izolaci chladu, který proudil od země. Avšak i pro ně to nebylo příliš pohodlné a tak vymýšleli různé možnosti, jak by se dalo spát lépe. Než jsme se ale dostali k dnešní pohodlné posteli s kvalitní matrací, bylo využito několik dalších materiálů, např. zvířecí kůže, která už byla pohodlnější a příjemnější. 
Velký zvrat pak nastal kolem roku 3.000 př.n.l., kdy se rozvíjely poznatky o lidském těle a produkovaly se lepší nástroje na výrobu díky rozšíření železa.

Dnes už máme několik možností pro kvalitní spánek. V nabídkách společností jsou postele různých konstrukcí, z různých materiálů s matracemi s paměťovou pěnou či z přírodního materiálu, apod. Je fajn žít v době, kdy se člověk může vyspat do růžova, bez otlaků, bolesti zad, apod. 

Historie ať už bydlení či celková je velice zajímavá, ale ruku na srdce, kdo by chtěl žít např. ve 14. století? Na chvíli bych si to vyzkoušel, jaké to bylo, když lidé neměli žádné dnešní moderní technologie, museli se spokojit s málem, které si vybudovali či vypěstovali, ale pak bych se hned vrátil do dnešní doby. Je pravda, že dnes máme mnoho věcí usnadňujících nám život, např. dopravu. Máme auta, letadla a dokážeme se během několika hodin přemístit z místa A až na druhý konec světa. Což pro naše dávné předky bylo nepředstavitelné, stejně jako mobilní telefony či internet. 

________________________________________________________

Další články

      Jak zvýšit cenu Vaší nemovitosti až o 10% ?                                                     Kousek z historie Brna