Mám kupce na svou nemovitost! Co, ale neopomenout?

Mám kupce! Co, ale neopomenout?

Hurá je tu kupec! Řekli, že to berou! Jdeme si plnit své sny, třeba o novém bydlení, autě, dovolené apod. To ale není vše a určitě tím prodej nekončí, spíše se detailní domluvou s kupujícím dostáváme do druhé fáze transakce.
 

Někdy od svých klientů, kterým radím při prodeji jejich nemovitostí, slýchávám: „tak už jsme našli kupce“. Vždy se raději ujistím, co to konkrétně znamená. Je podepsaná rezervace? Je podepsaná kupní smlouva? Načerpal už kupní cenu? Občas se ale dozvím, že kupec zatím ani nebyl na prohlídce. Ale do telefonu zněl tak, že to na 100% bere, ať se s nikým dalším už nedomlouváte. Pozor tedy na to, obchod je uzavřen minimálně v momentě, kdy máte podepsanou kupní smlouvu. Nechte si tedy raději vždy otevřená zadní vrátka a náhradní varianty.

A co vše si pohlídat a na čem se domluvit s kupujícím?

První domluvou je výše kupní ceny. Když ji kupující akceptuje, je první krok k prodeji na světě J. V opačném případě, když kupující vyjednává, doporučuji nedávat samovolně konkrétní slevu, ale vyslechnout si představu kupujícího. Nikdy totiž nevíte, zda sleva, kterou mu dáte, bude podle jeho představ. Může být nízká a v horším případě zase moc vysoká. 

Druhá domluva zahrnuje termíny. A to dva důležité. Pro načerpání kupní ceny a den předání nemovitosti. Často kupujete další nemovitost a záleží Vám na tom, aby stěhování navazovalo. To má taky souvislost i s dobou čerpání kupní ceny, protože Vám novou nemovitost neuvolní, dokud nebude minimálně načerpaná kupní cena.

Při vyjednávání využijte možnosti třetí osoby, třeba realitního makléře. Dojednávání podmínek tak pro Vás bude snadnější a zvýší se pravděpodobnost, že při úplně rozdílných představách, obchod dopadne.

Ať už tak či tak, dbát zvýšené pozornosti dohodě s kupujícím se vyplatí. Předejdete tak nepříjemným situacím.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů