Osvobození daně z nabytí u novostavby RD není pravidlem

Všeobecným pravidlem u novostaveb rodinných domů je, že daň z nabytí se u nich neplatí v případě, že jejich stáří je do pěti let a jedná se o první převod nemovitosti na nového majitele. Bohužel se najdou i případy, kdy toto pravidlo není rozhodující.

Daň z nabytí nemovitých věcí (dříve nazývána daň z převodu nemovitosti) je jednorázovou daní, která se platí při prodeji nemovitosti. Plátcem této daně je od roku 2016 nabyvatel nemovitosti, tedy kupující. Již několik let je tato daň ve výši 4% z kupní ceny. U novostaveb se pěti letá lhůta počítá ode dne dokončení, případně od začátku užívání stavby, záleží na tom, co nastane dříve.

Nicméně daně jsou velmi složitá věc a mají mnoho výjimek. Jednou z nich je právě ta, že i když koupíte novostavbu rodinného domu, která není starší 5-ti let a jste její první majitel i tak máte povinnost uhradit daň z nabytí nemovitých věcí. Jak je to možné? Nutno podotknout, že od daně je osvobozen dům a pozemek pod ním, většinou ale s domem kupujete i zahradu, která už dani z nabytí nemovitých věcí podléhá.

Rada na závěr: Poraďte se při koupi/prodeji nemovitosti nejen s realitním makléřem a právníkem, ale i s daňovým poradcem, abyste něco neopomněli.

https://bit.ly/2HQ6kq2


Co Vás napadá za dotazy?

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů

Další články

 

Vlastníte nemovitost, ale bydlíte v jiném městě a chtěli byste ji prodat? Tak přesně tohle byl případ manželů z Českých…
Celý článek
K datu 2. února zvýšila Česká národní banka úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Zvýšení úrokových sazeb obecně posiluje…
Celý článek