PRODEJ NEMOVITOSTI PO DĚDICKÉM ŘÍZENÍ

Co vlastně s tím zděděným majetkem uděláme? Co budeme dělat, když je nás víc? Ten dům nařezat na kousky nejde. Jeden z dědiců říká: „Prodáme to!“ a druhý naopak: „Ne, já Vás vyplatím a v domě budu bydlet.“. To je častá situace, kterou dědicové řeší. Mnohdy se ale dědicové neshodnou na výši vyrovnání a nejlepším řešením je tím pádem prodej a rozdělení zisku podle podílu, který dědicové zdědili. Tím bude rozdělení spravedlivé pro všechny a vznikne příležitost prodat nemovitost za co nejvyšší možný zisk.

V minulosti mě s podobným řešením oslovila má nejmilejší kuchařka ze základní školy. Se sestrami zdědily byt a rozhodly se, že budu nejlepší jej prodat. Tedy ideální situace, kdy se dědicové domluví na společném řešení. V případech, které jsem zmiňoval výše, kdy dědicové nevědí a třeba se spolu ani nebaví, začínám komunikovat s každým z dědiců zvlášť, zjišťuji jejich potřeby a názor na celou věc. Dědicům vypracuji tržní odhad nemovitosti zdarma, abych jim doplnil, jakou má zděděná nemovitost tržní hodnotu, a tedy jaký by s ní v případě vyrovnání nebo prodeje měli dědicové zisk. Dnes dokážeme porovnat všechny skutečně prodané nemovitosti v okolí a jejich ceny se zděděnou nemovitostí. To často pomůže k tomu, aby se mohli dědicové kvalitně rozhodnout o budoucnosti své nemovitosti.

V příběhu naší paní kuchařky se rozhodly nemovitost prodat a po konzultaci se všemi sestrami mi všechny daly důvěru na dva měsíce k prodeji jejich bytu. Protože byt byl plný starého nábytku, zařídil jsem jeho vyklizení a vymalování. Byt tím prokoukl a byl odstraněn pocit užívaní po předchozím majiteli.

O koupi bytu projevili zájem také tři sousedi, které jsme chtěli všechny pozvat na první kolo prohlídek s ostatními zájemci z inzerce a lokální databáze, tak abychom je nezvýhodňovali před ostatními zájemci. Přeci jenom nám šlo o to získat co možná nejvyšší kupní cenu. Bohužel nám ale všichni prohlídky odmítli s dovětkem, že jsme se snad zbláznili, prodávat tento byt za tak vysokou cenu.

O byt byl ale zájem i z venku. Na první kolo prohlídek došlo 6 zájemců a byt byl zarezervován paní s hotovostí ještě ten den. Nejkrásnější bylo to, že kromě naší první schůzky s dědici, podpisu kupní smlouvy a předání bytu se dědicové celého procesu vůbec neúčastnili a jen ode mě dostávali reporty nebo návrhy strategie prodeje.

Ať už je dědictví pro Vás komunikační utrpení s ostatními dědici nebo se lehce domluvíte a potřebujete někoho, kdo bude se všemi komunikovat, jsem tu pro Vás. Minimálně v samotném začátku, kdy Vám odhad ceny nemovitosti udělám zdarma. Tento odhad Vám může pomoci udělat kvalitní rozhodnutí, ať už bude jakékoliv.

 

Řešíte podobnou situaci a měli byste zájem o odhad ceny nemovitosti zdarma? Napište mi do formuláře níže.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů