PRODEJ NEMOVITOSTI S NÁVAZNOSTI NA KOUPI NOVÉHO BYDLENÍ

Sedíte doma v bytě 2+1 a kolem běhá syn a dcera, dva psi a jedna kočka a vy si říkáte, hernajs ten byt je nám malej, chtělo by to něco většího. Ale jak to na sebe navázat, jak časově, tak finančně?

Dnes je tomu tak, že když budete nejdříve hledat nemovitost a pak až prodávat, tak se Vám bude u zajímavých nabídek stávat to, že dorazíte na první kolo prohlídek, z kterého vzejdou pro příklad 3 kupující, jeden z nich bude mít hotovost, druhý úvěr a vy budete ten třetí s návazností na prodej své stávající nemovitosti. Při rozhodovaní dá samozřejmě majitel přednost těm zájemcům, kteří buď peníze mají, nebo ví přesně kdy je mít budou. A tímto přístupem se dostanete do začarovaného kruhu. I kdyby si Vás majitel vybral, tak nebude mít dost prostoru na prodej své nemovitost a budete nucen nastavit cenu, za kterou se nemovitost prodá co možná nejdříve, abyste uspokojili prodávajícího Vaši nové nemovitosti. Ale jak to tedy udělat?

Nejčastěji používaným modelem je nejdříve nalezení kupujícího na Vaše současné bydlení, který bude akceptovat pozdější předání nemovitosti, tak abyste měli čas a klid na prodej své nemovitosti a nalezení nového bydlení, ale také věděli, kdy budete mít přesně peníze, abyste mohli tuto informaci sdělit prodávajícímu již při prohlídce Vašeho nového bydlení a tím dosáhnout větší pravděpodobnosti, že nemovitost, kterou si vyhlédnete, budete také moct i skutečně koupit.

Abych byl tedy konkrétní, u bytu 2+1 v Bystrci jsme se s majiteli domluvili tak, že budeme všem zájemcům o koupi jejich bytu oznamovat, že nemovitost bude předána až za tři měsíce potom co se stanou kupci. Celá transakce včetně vyřízení úvěru a přepisu nemovitosti se časově pohybuje okolo 2,5 – 3 měsíců a k tomu je třeba ještě připočíst další tři měsíce na předání. Celkem tedy rodina z Bystrce měla až 6 měsíců na to, aby si nalezla nové bydlení. Jsou i případy, kdy se nám podařila uskutečnit dohoda, že předání proběhne, až po půl roce, tady celkem měli kupující 9 měsíců na nalezení nového bydlení. Ale co je nejdůležitější, že v momentě, kdy se pustili do hledání nové nemovitosti, už věděli, kdy budou mít přesně peníze na koupi a tím si zvýšili o hodně příležitost si koupit nemovitost, který se jim fakt bude líbit. Důležité je, že kupující jsou ochotni si počkat, protože na dnešním trhu s nemovitostmi není moc nabídek, a když se něco líbí, tak si počkají. Jen málo kdo na koupi spěchá.

S tímto se nese ještě jedna skutečnost. Kupující, kteří budou kupovat Váš byt a budou ho přebírat později, než je obvyklé, budou muset začít splácet úvěr v momentě kdy se stanou vlastníky Vaší nemovitosti a do toho si třeba ještě hradit svůj současný nájem. Tím jim z logiky věci stoupnou náklady a mohli by to brát jako nevýhodu. V těchto případech se domlouváme, že jim buď dáme slevu z kupní ceny, tedy za každý měsíc pozdějšího předání, tak abychom kupujícím pokryli měsíční splátku úvěru, nebo prodávající zaplatí kupujícímu splátku úvěru podle toho o kolik se předání nemovitosti prodlouží. Většinou jde v rámci celé transakce o zanedbatelnou částku, a hlavně je částka nižší, než kdybyste si museli platit přechodný nájem a jako bonus se nemusíte nikam ani stěhovat. Nakonec to u rodiny z Bystrce dopadlo tak, že novou nemovitost nalezli chvíli potom, co prodali svůj byt a paní ještě do toho zvládla porodit. Teď už šťastně, žijí ve svém novém domě.

Řešíte podobnou situaci a měli byste zájem o odhad ceny nemovitosti zdarma? Napište mi do formuláře níže.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů