Refinancování hypotéky – týká se letos i Vás?

V roce 2018 byl hypoteční trh velmi nestálý. Máme už ale rok 2019 a plno dalších lidí zvažuje hypotéku. Podmínky pro její získání se bohužel stále zpřísňují. V tomto roce bude mnoho lidí své hypotéky refinancovat. V minulém roce ČNB doporučila omezení, které se bude opravdu několika refinancovaných hypoték týkat.

Existuje několik typů fixací. Mezi nejčastější patří fixace pětiletá a tříletá. Občas se vyskytují i fixace na sedm, osm i deset let. Některé banky zavedly dokonce i fixace na 15 nebo 20 let. Ty nejsou v Česku příliš běžné, ale například v Německu se s nimi setkáváme často. Čím vyšší je fixace, tím je pochopitelně i vyšší úrok. Mnoho lidí tento typ láká především proto, že sazby jsou neměnné a výše splátky je stále stejná. Tudíž vždy přesně víte, kolik zaplatíte.

Pokud se podíváme o kousek zpět do minulosti, tak v roce 2014 se uzavřelo hypotečních úvěrů 88 810 a před třemi lety to bylo úvěrů 114 550. Obnos činil 149,656 a 225, 809 miliard korun. S těmito údaji přišlo Fincentrum hypoindex.

 Když se nad těmito čísly zamyslíme v procentech, tak pětileté fixace jsou zhruba 60 procent a tříleté okolo 10 procent. Z čehož vyplívá, že okolo 70 tisíc lidí tento rok potká refinancování.

Všichni odborníci se shodují, že situace na hypotečním trhu bude pro klienty těžší a těžší. Hypotéky se budou stále zdražovat. V loňském roce byla průměrná úroková sazba okolo 2,78%. Můžeme tedy počítat, že se vyšplhá až na 3%. Celkově musí lidé počítat, že refinancování hypotéky pro ně bude z finančního hlediska nepříznivé. Splácení hypotéky může rodinu nyní stát až o stovky korun více. Některé banky alespoň nabízí garanci úrokových sazeb, což znamená, že Vám zaručí stejnou úrokovou sazbu až na 2 roky dopředu.

Zpřísnění situace nastalo v říjnu loňského roku, kdy Česká národní banka uvedla v platnost některá doporučení. Mezi hlavní patří, že by klient neměl mít dluh vyšší, než je devítinásobek jeho ročního příjmu.

Obecně, k refinancování hypotéky dojde tehdy, když se půjčka navýší. Plno lidí tudíž může být nadále v klidu a není důvod k panice, se kterou jsme se koncem loňského roku potýkali.

Jestliže se refinancování v tomto roce týká i Vás, řešte to pokud možno hned. Prozkoumejte nabídky bank a vyberte nejvýhodnější sazbu. Jste-li bezproblémový klient se skvělou platební morálkou, banky Vám mohou nabídnout i levnější hypotéku.

Čerpáno z:

https://bit.ly/2MeBFUZ

https://bit.ly/2FsGOrO

Další články

 

Ředitelství silnic a dálnic získalo tři nabídky na zhotovení stavby v lokalitě Tomkovo náměstí a Rokytova. Nejvýhodnější nabídka byla za 2,4 miliardy…
Celý článek
V minulém článku jsme Vás informovali ohledně znovuotevření Bohunické ulice a dnes pro Vás mám další, snad dobrou zprávu.…
Celý článek