Vývoj realitního trhu a opatření proti koronaviru v 2. Q 2020

Současná situace v souvislosti s koronavirem přináší finanční komplikace mnoha firmám, rodinám i jedincům. Pro zmírnění těchto problémů, vláda navrhla několik opatření. Která z nich to jsou a komu to může opravdu pomoci? Podívejte se také na konci článku na doporučení navazující na nová opatření.

Odklad splátek úvěrů a hypoték

 • Nejeden člověk v dnešní době má nemovitost na hypotéku či nějaký úvěr, jehož měsíční splátka není zanedbatelná. A právě proto, že nyní je situace jaká je a mnoho lidí je doma, ať už kvůli tomu, že jejich firma je zavřená, musí zůstat doma kvůli dětem, kterým zavřeli školu/školu či z jiného důvodu souvisejícího s koronavirem, vláda navrhla odklad splátek úvěrů a hypoték. Ve středu 1.4.2020 tento návrh na tzv. moratorium také vláda schválila.
 • Původním návrhem bylo, aby se tento odklad týkal plošně všech, kteří mají hypotéku či úvěr, ale nakonec se z tohoto záměru ustoupilo.

Koho se tedy týká a jaké jsou podmínky?:

 • Moratorium se týká úvěrů a hypoték, sjednaných před 26. březnem 2020;
 • Splátky je možné zastavit na 3 nebo 6 měsíců;
 • Zájemci o odklad musí před odložením splátek oznámit věřiteli, že mají o odložení zájem z důvodu ekonomických dopadů epidemie Covid-19;
 • Žádat mohou fyzické i právnické osoby
 • Odložení splátek nebudou podléhat žádné poplatky;
 • Nevztahuje na kreditní karty, kontokorentní úvěry, revolvingové úvěry, operativní leasing nebo úvěry v souvislosti s obchody na kapitálovém trhu.

A aby v současnosti bylo také jednodušší hypotéku získat, zmírňuje Česká národní banka svoje limity úvěrových ukazatelů.

Nové ČNB limity pro získání hypotečního úvěru s účinností od 1. dubna 2020

 • Výše hypotéky v poměru k zastavované nemovitosti se zvyšuje na 90% z původních 80%, tzn., že pro získání hypotéky nyní postačí 10% vlastních prostředků;
 • Poměr celkové dluhové služby a čistého měsíčního příjmu žadatele o úvěr se zvyšuje na 50% z původních 45%;
 • Poměr výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr se ruší.

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí

 • Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí není stále schváleno. Nově víme, že pokud daň zruší, zruší i odpočty hypoték u daně z příjmu. Vypadá to, jako by se pes měl nažrat a koza má zůstat celá. Z dlouhodobého pohledu je spíše lepší odepisovat odpočty. Z krátkodobého spíše neplatit daň, tak uvidíme, kam se to posune. Budeme dále sledovat.

Vývoj cen nájmů

 • Lidé, kteří do této chvíle nemovitosti pronajímali krátkodobě přes platformy, jako je Booking a Airbnb, díky opatřením spojených s koronavirem přicházejí o klientelu a někteří z nich mění svůj záměr na pronájem dlouhodobý, tak aby si zafixovali zisk z nájmu a měli jistotu příjmu. Tato skutečnost nese sebou to, že se z ničeho nic na trhu objevilo více bytů a poptávka (potencionílní nájemníci) mají v tuto chvíli větší výběr a trhu s nájmi se tvoří větší konkurence. Tím dochází ke snižování nájmu. V Brně - Bohunicích, až o 11% a třeba na Starém městě v Praze je tomu až o 23%.

Prohlídky nemovitostí

 • Prohlídky stále probíhají a není třeba se bát většího poklesu zájmu. S praxe je vidět, že o nemovitosti stále zájem je. 

Doporučení

 • V tuto chvíli je užitečné pro lidi, kteří plánují řešit svojí bytovou situaci se dostatečně dopředu o změny na trhu zajímat a případně plánovaný prodej a nákup nemovitostí nebo obojí, dobře načasovat a situaci analyzovat. A to i přes to, že to není v tuto chvíli aktuální. Opatření jsou totiž dlouhodobá, ale také časově omezená a některé transakce, jako je třeba prodej v návaznosti na nákup nemovitosti, jsou časově náročnější. Některá opatření se dají využít k většímu zisku z celkové transakce. Příprava a prevence je 90% úspěchu.
 • Tyto analýzy a konzultace jsem dělal vždy pro zájemce zdarma, bez závazků tak, aby se mohli sami rozhodnout jakou cestou se vydat, ještě než se do něčeho pustí. Napište mi do zprávy, co Vás zajímá, co řešíte.

Zdroje:

https://bit.ly/3aDLbfv

https://bit.ly/3dOXesB

https://bit.ly/2X4HTOw

https://bit.ly/3bMAnMt


Co Vás napadá za dotazy?

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů


Další články

 

Vlastníte nemovitost, ale bydlíte v jiném městě a chtěli byste ji prodat? Tak přesně tohle byl případ manželů z Českých…
Celý článek
K datu 2. února zvýšila Česká národní banka úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Zvýšení úrokových sazeb obecně posiluje…
Celý článek