Vývoj realitního trhu v roce 2021

Jen za minulý rok narostly průměrné ceny bytu v Brně o 17%. Podle serveru Valuo, který monitoruje inzerci nemovitostí je to za poslední dva kalendářní roky v Brně 35,11 %. A to je řádný fičák. Co tedy v současné chvíli ovlivňuje ceny nemovitostí a jejich zatím nekončící postup směrem nahorů?

 

Nedostatečná nabídka

Stále platí, že poptávka po nemovitostech převyšuje jejich nabídku.

Brno nemá stále nový územní plán a plánované výstavby je málo.

Jen pro příklad nedostatečné nabídky. Zrovna minulý týden jsem dělal odhad na panelový byt 4+1 a zjistil jsem, že podobné nabídky jsou v celém Brně jen čtyři, což je vůči množství podobných vystavěných jednotek opravdu málo. Je vidět, že dříve si mohla poptávka vybírat v rámci dané městské části, teď ale musela svou aktivitu rozšířit na celé Brno. Ceny materiálu také stále rostou a to prodražuje i výstavbu nových nemovitostí, což se logicky promítá do kupní ceny. Ukázku bytu, který jsem odhadoval, naleznete zde >>> https://prodejchytre.cz/ov-4-1-ul-okrouhla-bohunice-celkova-plocha-89-m2-vhodny-pro-rodinu-nebo-jako-investice

 

Strach z budoucnosti

Lidé se obávají, co přijde po pandemii a chtějí své peníze investovat bezpečně.

V případě finanční tísně mohou bezproblémově prodat i nemovitost zatíženou hypotékou.

U jednoho z posledních prodejů bytu 2+kk, který jsem rezervoval, byl poměr zájemců o prohlídku, co hledají byt za účelem vlastního bydlení, vůči lidem, kteří hledají byt za účelem investice na pronájem 60% bydlení / 40% investice, přitom před rokem jsme se pohybovali u těchto investičně zajímavých bytů na číslech 75% 60% bydlení / 25% investice. Samozřejmě větší zájem investorů opět zvyšuje poptávku a popohání, tak ceny nahoru. Zmíněný byt naleznete zde >>> https://prodejchytre.cz/ov-2-kk-ul-leskauerova-brno-lisen-cp-63-m2

 

Zpřísnění podmínek ČNB

ČNB opět zvažuje doporučit komerčním bankám zpřísnění podmínek pro poskytování hypotéčních úvěru.

Tyto doporučení můžeme očekávat v druhé polovině roku.

To může znamenat další tlak na růst cen, aby zájemci stihli nemovitost rychle koupit ještě před tímto zpřísnění.

 

Zvýšený zájem o stavební pozemky, rodinné domy a rekreační objekty

Lidé se obávají, jaká je čekají další opatření proti šíření koronaviru a tak vyhledávají nemovitosti v přírodě nebo domy se zahradou, aby měli svůj prostor k trávení volného času v případě lockdownu.

Poslední chata, kterou jsem prodal ve Slavkově u Brna byla rezervována nad cenu okolních nabídek. Jak těch prodaných, tak těch aktuálně v inzerci. Podívejte se na ni zde >>> https://prodejchytre.cz/chata-slavkov-u-brna-cp-813-m2-vhodny-pro-individualni-rekreaci-vlastni-id-nabidky-b21689lp

 

Neupadající zájem o hypotéky je na trhu zřejmý v číslech

Jen v lednu 2021 byly poskytnuty hypotéční úvěry v hodnotě o 8 miliard vyšší než minulý rok. V návaznosti na tuto skutečnost je to vidět i na vyšším zájmu o nemovitosti, kterých je na trhu vůči poptávce nedostatek a růst cen tak i nadále pokračuje.

Podle odborníků se očekává, že úrokové sazby budou díky pandemii postupně růst, jelikož se začne projevovat větší rizikovost klientů a oslabená ekonomika.

Výhled růstu úrokové sazby může aktivovat další nárust zájmu o hypotéční úvěry. Lidé chtějí stihnout vyřídit úvěr ještě za dobrých podmínek.

 

Napište mi, co Vás k tomuto tématu zajímá nebo kdyby Vás zajímala cena Vaší nemovitosti.

Zdroje:

https://bit.ly/3eaOH60

https://bit.ly/30ac07A

  • Lokální a užitečné informace z realitního trhu

    Nechte si zasílat lokální a užitečné informace z realitního trhu pro Brno a Jihomoravský kraj. Stačí zanechat kontakt.