Daň z nemovitosti

Stali jste se vlastníkem nemovitosti? Pak nezapomeňte na svou daňovou povinnost. Jakou daň, kdy, jak a kde ji uhradíte, se dozvíte v tomto článku.

 

Existují 2 typy daně z nemovitosti:

1. Daň z převodu nemovitosti

Od roku 2014 se tato daň nazývá daň z nabytí nemovitosti. Sazba daně je i pro letošní rok 4% ze základu daně. Základem daně je obvykle cena nemovitosti nebo směrná hodnota, což je hodnota, kterou určuje finanční úřad na základě charakteru, typu a polohy nemovitosti.

Co se ale u této daně změnilo, je osoba poplatníka.

Poplatníkem této daně je od 1. 11. 2016 výhradně kupující.

Daňové přiznání je poplatník povinen podat nejpozději do konce třetího měsíce, který následuje po vkladu do katastru nemovitostí.

Tiskopisy i pokyny k vyplnění daňového přiznání naleznete zde.

Přiznání se podává na finančním úřadě, v jehož obvodu se daná nemovitost nachází. Seznam finančních úřadů naleznete na stránkách finanční správy.

Pro naše klienty toto daňové přiznání zpracovává i podává na finanční úřad naše kancelář, klienti jej pouze podepíší :-).

2. Daň z nemovitých věcí

Daň z nemovitosti je jedinou daní, která se platí předem. Zahrnuje daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek.

Pro zaplacení daně je rozhodující stav vlastnictví v katastru nemovitostí k 1. lednu 2017.

Daň z nemovitosti tedy musí uhradit lidé, kteří se v minulém roce stali vlastníky nemovitosti nebo již dříve daňové přiznání podali, ale došlo ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně. Může se například jednat o změnu počtu vlastněných nemovitostí, změnu rozlohy pozemku, kolaudaci či přístavbu k rodinnému domu. Nové daňové přiznání už nepodává vlastník nemovitosti, který už jednou přiznání podal, a nedošlo u něj k žádné výrazné změně.

 

Daňové přiznání je nutné podat nejpozději do úterý 31. ledna 2017 na příslušném finančním úřadu, v jehož územním obvodu se pozemek, jednotka či stavba nachází. Konkrétní částku pro zaplacení daně se poplatníci dozvědí během května, kdy jim z finančního úřadu budou zaslány složenky. Splatnost daně je pak až do konce května.

Pokud je částka daně vyšší než 5 000 Kč je možné ji rozdělit do dvou splátek, s tím, že druhou splátku je nutné zaplatit do konce listopadu. Výše daně se může měnit na základě rozhodnutí obce, v jejímž katastrálním území se daná nemovitost nachází.

 

U této daňové povinnosti jsou i výjimky, u kterých jsou nemovitosti od daně osvobozeny a které to jsou, najdete zde v § 4 pozemky a v § 9 stavby a pozemky.

Sazby daně pak v § 11 a § 6, ale s tím si rozhodně hlavu lámat nemusíte, na příslušném finančním úřadě Vám s tím pomůžou a dopočítají za Vás.

Kde najdu tiskopis daňového přiznání a jak jej mám vyplnit?

Formulář daňového přiznání i pokyny k jeho vyplnění naleznete na stránkách finanční správy zde. Pokud byste si však nevěděli rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám i s tímto pomůžeme.

________________________________________________________

Další články

                      Získejte vyšší nájemné za Váš byt                                              7 důležitých událostí roku 2017

                           \"\"                                                                  \"\"