Jak nejdříve koupit nemovitost a zafinancovat jí z prodeje Vaší nemovitosti?

Jak jsem sliboval, tak se na tuto problematiku návaznosti podíváme i z druhého pohledu, tedy, že se Vám podaří najít si novou nemovitost ke koupi, ale tu stávající, z které chcete financovat ještě nemáte prodanou. Většinou se jedná o situaci, kdy Vás fakt nějaká nemovitost natolik zaujme, že rychle potřebujete vyřešit, jak jí zafinancujete. Tato zkušenost bude pro Vás více stresující a možná se také více dotkne Vaší peněženky, protože prodávající nemovitosti, kterou jste si vybrali, bude chtít vědět kdy obdrží kupní cenu. Pojďme se, ale podívat na to, jak tuto situaci co možná nejlépe ustát.

Jak na to?

 • Pokud Vás nějaká nemovitost zaujme a rádi byste jí koupili, ale musíte prodat nejdříve svojí současnou nemovitost, abyste mohli zafinancovat novou, začněte tím, že si necháte ocenit tu Vaší, abyste věděli přesný zisk z prodeje Vaší současné nemovitosti.

Odhad ceny nemovitosti si můžete zdarma zařídit zde:

 • Tento odhad Vám prozradí nejenom kolik z prodeje získáte, ale kdy se dostanou získané peníze k prodávajícímu Vaší nově nalezené nemovitosti. V tomto bodě se často dělá chyba, protože se prodávajícímu Vaší nově nalezené nemovitosti oznámí, že to bude rychle, ale procesy, které Vás čekají jsou poměrně dlouhé, než se k penězům prodávající Vaší nově nalezené nemovitosti dostane. Pojďme to spočítat:
  • 1 měsíc na nabízení nemovitosti
  • Pokud se nalezne kupující na Vaší současnou nemovitost a bude financovat úvěrem počítejte s celkovou dobou transakce včetně přepisu na katastrálním úřadě 2,5 – 3 měsíce, tedy 1,5 měsíce vyřizování úvěru + 1 měsíc přepis na katastrální úřadě + 14 dní rezerva, protože procesy v bance se někdy mohou protáhnout. Po této době máte k dispozici peníze z prodeje Vaší nemovitosti.
  • Máte peníze a můžete je zaslat do úschovy kupní ceny na nákup nové nemovitosti a to je také moment, kdy se Vámi kupovaná nová nemovitost začne přepisovat na katastru nemovitostí na Vás. To bude trvat 1 měsíc. Následně se vyplácí kupní cena prodávajícímu Vámi nově kupované nemovitosti
  • Tedy celkem sečteno podtrženo se peníze k prodávajícímu Vámi nově kupované nemovitosti dostanou až za 5 měsíců a ze zkušenosti bych se nebál připočíst ještě rezervu měsíc, na nečekané procesní události. Tedy ve výsledku 5-6 měsíců. A právě tento termín je to nejdůležitější, co by měl prodávající Vámi nově kupované nemovitosti vědět, aby Vám od celé transakce po 3 měsících neodstoupil s tím, že to trvá moc dlouho, a že si našel někoho, kdo to zafinancuje rychleji.
 • Ještě se, ale vrátím na začátek tohoto příběhu, a to k nacenění Vaší nemovitosti. Zde je totiž potřeba dávat důraz na to, abyste si pečlivě zjistili data z trhu a nemovitost nacenili přesně, tedy ne málo, ale také ne moc, tedy aby se Vaše nemovitost nepřecenila, což jenom protáhne celou transakci, a to by se prodávajícímu Vámi nově kupované nemovitosti nemuselo líbit, protože i jemu na prodej jeho nemovitosti navazují nějaké další aktivity.

+ Výhody

 • Možnost získat nemovitost, na kterou náhodně narazíte, pokud prodávající Vámi nově kupované nemovitosti bude akceptovat celý proces.

– Nevýhody

 • Tlak na rychlejší prodej Vaší nemovitosti.
 • Tím, že dokážete načerpat kupní cenu za delší dobu tedy 5-6 měsíců od rezervace, můžete mít oproti zájemcům o stejnou nemovitost (pokud by jich tam bylo více) konkurenční nevýhodu, protože:
  • Zájemce s hypotéčním úvěrem dá kupní cenu majiteli do 2,5-3 měsíců i s rezervou.
  • Zájemce s hotovostí do 1,5 měsíce včetně převodu nemovitosti i s rezervou.

Pokud je to tedy jen možné využijte spíše model nejdříve prodat, až pak koupit, ke kterému najdete více informací zde: https://prodejchytre.cz/jak-nejdrive-prodat-nemovitost-a-pak-si-koupit-novou/

Analýzu návaznosti, si můžete zdarma zařídit zde:

 • Lokální a užitečné informace z realitního trhu

  Nechte si zasílat lokální a užitečné informace z realitního trhu pro Brno a Jihomoravský kraj. Stačí zanechat kontakt.