PRODEJ NEMOVITOSTI S NÁJEMNÍKEM

Taky velice častý případ prodeje nemovitosti. Investor nakoupí byt za účelem dlouhodobého pronájmu a jeden den přijde chvíle kdy chce nemovitost prodat, protože chce třeba zainvestovat do svého vlastního bydlení, nebo realizovat jinou investici. Ale co s nájemníkem? Jak mu to oznámit a jak s ním prodej komunikovat? Bude ochotný realizovat prohlídky, nebo je lepší počkat, až mu skončí nájemní smlouva? Ale co když končí třeba až za 9 měsíců? Na všechno existuje lék, a níže se dozvíte, jak to děláme už několik let s úspěchem.

Na začátek by bylo vhodné zmínit jednu věc, která vychází ze zákona, a to ,,pokud k bytové jednotce vázne platná nájemní smlouva, tak tuto smlouva při nabytí vlastnických práv automaticky přebírá kupující, a není ani potřeba uzavírat novou, pokud se s nájemníkem nedohodne kupující jinak,,. Lidé si totiž často myslí, že prodejem nájemní smlouva zanikne, tak jako když máte pojištěné auto a prodáte ho.

Často vypracovávám odhady na podobné nemovitosti s nájemníkem a když se mě zájemce o odhad/majitel ozve a já se dotážu na místní šetření (krátká obhlídka nemovitosti), první reakce je, že nechce strašit nájemníka, aby mu hned neutekl jinam, v momentě, kdy teprve přemýšlí nad tím, jestli nemovitost prodá nebo ne. Proto ho vždy uklidňuji, že udělám odhad zatím na dálku, aby se mohl rozhodnout a pak se na nemovitost jdeme dodatečně podívat už v momentě, kdy je nájemník se skutečností prodeje seznámen. Při této dodatečné obhlídce se nájemníkovi představím a vysvětlím mu, že se nemusí vůbec hned plašit s hledáním nového pronájmu, protože může nastat i varianta, že kupec s kterým se dohodneme na koupi nemovitosti může být také investor a naopak bude rád, že byt koupí rovnou s platícím nájemníkem a hledání následného bydlení nebude nutné. Další varianta je, že byt koupí někdo za účelem bydlení. I v takovém případě, není třeba strachu, protože je velká pravděpodobnost, že kupující bude financovat úvěrem a délka takovéto transakce od nalezení kupujícího po předání bytu je okolo 2,5 až 3 měsíců. Tedy nájemník si začne hledat následné bydlení až v momentě kdy bude nalezen kupující a má na to dostatek času. Většina nalezne nájem do jednoho měsíce.

Je ještě jedna věc, na které se dopředu s nájemníkem domluvím, a to jsou prohlídky. Chápeme, že časté skoro každodenní prohlídky by mohli nájemní otrávit a navíc by ho ani nebavilo nám pořád nemovitost na prohlídky uklízet. A je to zcela oprávněné, přeci jenom to není jeho povinnost. Proto se domluvíme na jednom termínu v týdnu, kdy udělám kolo prohlídek. Většinou se jedná o odpolední termín od 16:00 dále, tak aby se mohlo dostavit co možná nejvíce zájemců a ze strany nájemníka je tak větší motiv nemovitost na prohlídky připravit. Příprava je důležitá a už jenom úklid nemovitosti Vám pomůže si udržet některé zájemce, kteří jsou na úklid háklivý, a přeci jenom chceme oslovit co možná nejvíce lidí. Čím více zájemců, tím se rychleji rozhodují a nejednají o kupní ceně. Ve zkratce čím větší reakce, tím větší zisk.

Řešíte podobnou situaci a měli byste zájem o odhad ceny nemovitosti zdarma? Napište mi do formuláře níže.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů