Prodej nemovitosti s více majiteli

Často se jedná o technicky komplikované prodeje, protože každý z vlastníků mívá jiné očekávání a motivy prodeje. Jeden z příkladů byl prodej nájemního domu na Starém Brně, kde nemovitost vlastnilo celkem pět majitelů. Tři z jedné větve rodiny, a dva z druhé. Každá z větví si určila jednoho zástupce a započala příprava. Postupy zmíněné níže platí obecně pro prodej nemovitosti, kde se nachází více než jeden vlastník. Jsou to např. vypořádání majetku po rozvodu, prodej zděděného majetku, prodej darovaného majetku atd.

Odhad ceny nemovitosti

Prvotně jsem se seznámil pouze s jedním z majitelů, který mě tehdy požádal o vypracování odhadu ceny nemovitosti zdarma pro vyrovnání majetku v rodině, při kterém se rozdělovali nemovitosti mezi sourozence. Asi po roce se mi ozval, že se začíná rozhodovat o prodeji nemovitosti, která jejich rodina vlastnila okolo 100 let a měl jsem vypracovat na nemovitosti odhad.

Setkání se všemi vlastníky

Jakmile byl odhad vypracován, setkal jsem se všemi vlastníky u jednoho stolu a odhad s nimi prošel. Tento moment je pro makléře zcela zásadní, protože se seznamuje se všemi majiteli, kteří jsou sice rodina, ale každý má svůj pohled na danou věc. V této situaci je velice důležité, aby celý proces, analýzy, reporty a zpětné vazby byly komunikovány s každým vlastníkem. A v neposlední řadě je také potřeba vyslechnout, jak se na danou věc jednotlivě dívají, jaké mají v rámci transakce přání a potřeby.

Nastavení komunikace s vlastníky

Na konci této schůzky jsem si tedy převzal kontakty na všechny vlastníky včetně emailových adres. A to proto abych mohl kromě telefonických reportů zasílat i hromadné emailové reporty tak, aby vlastníci dostávali všichni stejnou informaci o vývoji prodeje a doporučeních. Zcela zásadní je tedy počáteční nastavení komunikace tak, aby nevznikali komunikační šumy a celá transakce byla pro všechny zúčastněné transparentní. No, a pak jsme se už jen pustili do prodeje. Všichni zúčastnění dostávali po dobu prodeje stejné informace a doporučení, které nakonec vedly k nalezení kupce s hotovostí. Následně byla získaná kupní cena rozdělena mezi prodávající.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

V situaci, kdy nemovitost prodává více majitelů je role nestranného člověka – makléře velmi důležitá, proto doporučují k přečtení i tento článek:

  • Lokální a užitečné informace z realitního trhu

    Nechte si zasílat lokální a užitečné informace z realitního trhu pro Brno a Jihomoravský kraj. Stačí zanechat kontakt.