PRODEJ NEMOVITOSTI S VÍCE MAJITELI

Často se jedná o technicky komplikované prodeje, protože každý z vlastníků mívá jiné očekávání a motivy prodeje. Jeden z příkladů byl prodej nájemního domu na Starém Brně, kde nemovitost vlastnilo celkem pět majitelů. Tři z jedné větve rodiny, a dva z druhé. Každá z větví si určila jednoho zástupce a započala příprava. Postupy zmíněné viz níže platí obecně pro prodej nemovitosti, kde se nachází více než jeden vlastník. Jsou to např. vypořádání majetku po rozvodu, prodej zděděného majetku, prodej darovaného majetku atd…

Prvotně jsem se seznámil pouze z jedním z majitelů, který mě tehdy požádal o vypracování odhadu ceny nemovitosti zdarma pro vyrovnání majetku v rodině, při kterém se rozdělovali nemovitosti, mezi sourozence. Asi po roce se mi ozval, že se začíná rozhodovat o prodeji nemovitosti, která jejich rodina vlastnila okolo 100 let a měl jsem vypracovat na nemovitosti odhad.

Jakmile byl odhad vypracován setkal jsem se všemi vlastníky u jednoho stolu odhad s nimi prošel. Tento moment je pro makléře zcela zásadní, protože se seznamuje ze všemi majiteli, kteří jsou sice rodina, ale každý má svůj pohled na danou věc a je velice důležité, aby celý proces, analýzy, reporty a zpětné vazby byli komunikovány s každým vlastníkem. A v neposlední řadě je také vyslechnout, jak se na danou věc jednotlivě dívají, jaké mají v rámci transakce přání a potřeby. Na konci této schůzky jsem si tedy převzal kontakty všechny vlastníky včetně emailových adres, abych mohl krom telefonických reportů zasílat i hromadné emailové reporty, tak aby vlastníci dostávali všichni stejnou informaci o vývoji prodeje a doporučeních. Zcela zásadní je tedy počáteční nastavení komunikace, tak aby nevznikali komunikační šumy a celá transakce byla pro všechny zúčastněné transparentní. No a pak jsme se už jen pustili do prodeje, všechny zúčastnění dostávali po dobu prodeje stejné informace a doporučení, které nakonec vedli k nalezení kupce s hotovostí. Následně byla získaná kupní cena rozdělena mezi Prodávající.

Řešíte podobnou situaci a měli byste zájem o odhad ceny nemovitosti zdarma? Napište mi do formuláře níže.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů