Očekávaný další vývoj cen nemovitostí

Koupit byt teď nebo později? Kdy bude cena bytů výhodnější vzhledem k současné situaci s pandemii? Toto jsou otázky, na které je hodně těžké odpovědět. Developeři např. očekávají stagnaci či mírný pokles cen nemovitostí, jiní zase předpokládají mírný růst a to především v Praze.

Česká národní banka (ČNB) se proto rozhodla zveřejnit odhady vývoje klíčových ekonomických ukazatelů na 2 roky dopředu. ČNB také nabídla v souvislosti s tím několik scénářů a to od toho mírnějšího až po ten nejčernější. Odhadnout ale vývoj na několik let dopředu je velmi složitý proces, lze si ale udělat obrázek na základě situací minulých let. Je možné vysledovat, jak se ceny nemovitostí mění v závislosti na změně HDP, nezaměstnanosti, spotřeby, investic a jiných veličin.

Např. pokud česká ekonomika zažívá boom, roste HDP, zvyšují se mzdy, tím pádem lidé více utrácejí a roste tedy spotřeba. Ceny nemovitostí se mění stejně jako hospodářský cyklus. Jsme-li na tom dobře – ceny nemovitostí rostou, je – li na tom česká ekonomika hůře – ceny nemovitostí klesají. Některé ukazatele se také projevují se zpožděním, např. když roste nezaměstnanost a ekonomika klesá, ceny nemovitosti se stále drží na stejné – vysoké úrovni, teprve později začínají klesat.

Na základě údajů o předpovědi vývoje na příští 2 roky, zveřejnila ČNB několik scénářů. Základní scénář letos počítá s propadem HDP o 8% a příští rok s růstem o 4%. V případě, že by pandemie přišla ve druhé vlně, pak by se letos ekonomika propadla o 13,5% a příští rok o 1,5%. Základní scénář počítá s poklesem úroků na nulu a černý pak s jeho mínusovými hodnotami.

Při základním scénáři by mohlo dojít k poklesu cen o 6,6% meziročně, v případě černého scénáře by byl pak meziroční pokles o 12,6%. Pokles cen by pak pokračoval i v roce 2021, kde by pokles mohl být až o 28% oproti roku 2019. Vzhledem k tomu, jaký se očekává propad v rámci druhé vlny pandemie, která je dle epidemiologů reálná, je tento propad cen na úroveň roku 2015 reálný.

V této situaci by došlo k poklesu zájmu o nemovitosti, navíc s růstem nezaměstnanosti, poklesem mezd by se snížila i schopnost lidí splácet hypotéky. Propady cen by takto mohly být až na úrovni velké recese roku 2008. Nutno dodat, že do těchto odhadů není zahrnuta Praha, ta totiž tvoří jednu čtvrtinu HDP celé ČR.

Jak to tedy nakonec s cenami nemovitostí bude? Na to si asi budeme muset počkat. Vše tak nějak nyní závisí na tom, jak se dál bude vyvíjet pandemie. Nezbývá nám jen doufat, že nás druhá vlna mine.

Zdroj: https://bit.ly/3e2yWdK


Co Vás napadá za dotazy?

 

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů


Další články

 

V novém článku prozkoumáme důležitost aktuální stavební dokumentace v souladu s novým stavebním zákonem. Odhalíme, jaké kroky…
Ve světě moderního bydlení se masivní dřevostavby těší stále větší oblibě. Ať už jde o sruby, roubenky…