Prodej nemovitosti na dálku z jiného města

Vlastníte nemovitost, kterou chcete prodat ale bydlíte v jiném městě než se daná nemovitost nachází? Tak přesně tohle je případ manželů z Českých Budějovic, kteří vlastnili byt v Brně – Kohoutovicích a pronajímali ho. Poté co nájemce nájem ukončil, se manželé rozhodli, že se o další pronájem bytu nechtějí starat a odhodlali se byt prodat. Jak tedy probíhá prodej nemovitosti na dálku?

První kontakt s majitelkou

Jeden den mi zazvonil telefon a ozvala se paní majitelka se svým příběhem. Reagovali na dopis, kterým jsem oslovoval všechny majitele nemovitostí na ulici Voříškova. Hledala řešení, jak nemovitost prodat bez toho, aniž by musela do Brna nejednou přijet. Probrali jsme spolu jednotlivé kroky prodeje a vymysleli, jak to udělat, aby do Brna paní majitelka vůbec nemusela jezdit.

Videohovor a předání klíčů od bytu

Naši první i druhou schůzku jsme nahradili videohovorem. Paní majitelce jsem bedlivě naslouchal, zjišťoval její přání a potřeby a při druhé schůzce s ní probral odhad ceny nemovitosti a doporučení pro celou transakci. Následně jsem dostal plnou důvěru k prodeji. Dohodu o poskytování realitních služeb podepsali elektronicky, bez nutnosti elektronického podpisu. Všechny ostatní podklady týkající se nemovitosti jsem si zajistil sám z katastru nemovitosti a od správy domu.

Klíče od nemovitosti nám majitelé zaslali na adresu naší kanceláře. Ujednání o převzetí klíčů jsme uvedli v naší písemné dohodě.. 

Domluvení se s nájemníky

V případě, kdy se v bytě stále nachází nájemník, domlouvám se na první prohlídce za účelem vypracování odhadu, profesionálním nafocení a následných prohlídkách přímo s nájemníkem. Nájemníky nestrašíme a nerušíme, např. usiluji o to, aby prohlídky probíhaly pouze jeden den v týdnu. Nájemníci se tak mohou na prohlídky připravit lehkým úklidem a klienti se budou navzájem potkávat a uvidí, že o byt je skutečný zájem.

Pustili jsme se do prezentace, domluvili prohlídky a našli kupce.

Podpis smlouvy

Návrhy smluv jsme si poslali elektronicky a místo osobního setkání k podpisu, jsme si smlouvy poslali poštou a prodávající je ověřili v Budějicích a poslali zpět do Brna. Poté se načerpala kupní cena úschovy, na katastru nemovitostí se přepsal byt a poté se vyplatila kupní cena. Dalším osobním setkáním mělo být předání nemovitosti. Na předání prodávající přítomni být nemuseli, protože jsem fotograficky zdokumentoval stavy ke dni předání, předal klíče, které jsem měl k dispozici a protokoly o předání nemovitosti jsme si vyměnili i s podpisem pomocí scanu. Přepsání energií zajišťuje naše kancelář, kdy veškeré podpisy na přepisových formulářích proběhly opět elektronicky, bez nutnosti elektronického podpisu, což je pro dodavatele dostačující.

Tímto moc zdravím manželé do Českých Budějovic. Je mi líto, že jsem se s nimi nikdy nepotkal osobně, ale chápu, že byli velmi vytížení a cesta po D1 do Brna, není zrovna ideální.

Zvažujete prodej své nemovitosti na dálku? Nechte si zdarma odhadnout cenu vaší nemovitosti a objevte, jak vám naše služby mohou pomoci prodat rychle a bezpečně. Klikněte zde a zjistěte více!

  • Lokální a užitečné informace z realitního trhu

    Nechte si zasílat lokální a užitečné informace z realitního trhu pro Brno a Jihomoravský kraj. Stačí zanechat kontakt.